Na aký majetok mám právny nárok?

Zodpovedané
22. jún 2023

Dobrý deň,

bývalý manžel mal pred svadbou na účte asi 35 000 eur, ja nič. Jeho rodičia nám požičali na kúpu pozemku, kde sa robila aj zmluva o požičaní sumy - nie na aký účel.

Kúpili sme pozemok, ktorý má dnes hodnotu približne 200 000 eur. Vtedy stál 150 000 eur. Hneď po rozvode začal stavať na tom pozemku dom. Dali sme si vypracovať projekt na dom na tomto pozemku. Manžel teraz chce, aby som mu podpísala zmluvu, že pozemok bude na jeho meno, rovnako ako aj dlh. Pri rozvode mal na účte možno 50 000 eur, ja opäť nič.

Z ľudského hľadiska by som mu to podpísala, ale nechal ma "v štichu" a pokazil mi život. Máme deti a ja už musím hľadieť na to, že si nebudem môcť hľadať prácu, kde budem na vysokej pozícii ako pred materskou. A nebudem ani toľko zarábať. Mám firemné auto (firma patrí jemu), ktoré mi prisľúbil, že ho prepíše na mňa. Teraz je už o tom ticho.

Na čo mám v tomto prípade právny nárok?

Ďakujem

Dobrý deň,

prostriedky, ktoré mal manžel pred svadbou sa pri vyporiadaní majetku po rozvode neberú do úvahy, pretože do tzv. BSM (bezpodielového spoluvlastníctva manželov) nepatrili.

Máte právo na vyplatenie z 1/2 hodnoty pozemku poníženého napr. o dlh. Taktiež môžete žiadať (až v súdnom konaní) o výpisy z bankového účtu, nakoľko do BSM úspory patria.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz