Môžem vyhodiť brata z môjho domu?

Zodpovedané
27. mar 2022

Dobrý deň,

pred viac ako 14 rokmi som dostala od rodičov dom ako dar bez doživotného práva či inej ťarchy na dom. Rodičia zomreli, ale brat tam ostal bývať.

Rada by som sa do domu rodičov chcela vrátiť, len naše pomery po maminej smrti sa naštrbili. Nechala som ho tam bývať a platí elektrinu a vodu ale ostatné nie. Tým myslím domovú daň. Dala som si poistiť dom kvôli tomu, že sa mi párkrát vyhrážal, že dom podpáli. Platíme ju s druhým bratom na poly a on neprispieva a mne volá, keďže som majiteľ, aby som riešila veci okolo domu.

Viem, že dom môžem predať a nikoho z nich nevyplatiť, ale dohoda bola taká, že ak si bude platiť, môže tam ostať.

Ak by som chcela brata vyhodiť z domu a on tam býva od narodenia, mala by som problémy?

Čo som povinná urobiť?

Pred rokom mi prišlo z mestského úradu zaplatiť odpad za popolnice. Po mamine sme nič nededili a dedičské bolo uzavreté s tým, že mamina nič nemala len dlhy sa ukončilo. Keď som volala notárke povedala, že si to mali dať do dedičného. Pretože to bolo na maminu, takže nemám nič platiť.

Musím to uhradiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko ste výlučnou vlastníčkou nehnuteľnosti, brata môžete z domu kedykoľvek odsťahovať. Ak by to nešlo dobrovoľnou cestou, doporučujem zavolať políciu.

Ak by ste brata chcela nechať v dome bývať, doporučujem spísať nájomnú zmluvu a všetky veci týkajúce sa bývania v nej ošetriť.

V prípade potreby právnych služieb alebo právneho zastúpenia ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz