Môžem synovi zmeniť priezvisko?

Zodpovedané
18. mar 2022

Dobrý deň,

mám 9 ročného syna a s jeho otcom nie sme vôbec v žiadnom kontakte. Nikdy sa nestretli, on nemá žiaden záujem.
Ja mám už štvorročný vzťah, zasnúbili sme sa a chceme sa vziať. Budem si meniť priezvisko.

Môžem ho zmeniť aj synovi?

Ten sa volá po mne.

Aký je postup?

Ďakujem

Dobrý deň,

v zmysle §8 zákona o mene a priezvisku, zmena mena a priezviska je u maloletého možná v prípadoch, ak sú na to okrem iných možností dôvody hodné osobitného zreteľa. Medzi tieto dôvody patrí napr. aj skutočnosť, že rodič sa o dieťa vôbec nezaujíma, nestretáva sa s dieťaťom, neplní si vyživovaciu povinnosť…

Mám za to, že Váš prípad dané splňuje.

V prípade, že dohoda s otcom nie je možná, musíte podať návrh na súd, ktorý súhlas otca so zmenou priezviska dieťaťa nahradí. Návrh sa podáva na súd, v obvode ktorého má dieťa obvyklý pobyt.

V prípade potreby právnych služieb alebo právneho zastúpenia ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz