Môžem podať trestné oznámenie na bývalého partnera, keď mi bráni v styku s dieťaťom?

Zodpovedané
19. máj 2022

Dobrý deň,

bývalý partner mi vzal dieťa a 3 mesiace mi bránil v styku. Nepomohla mi ani škola, ani úrad a ani polícia. Kontrolovala ho sociálka, ktorej klamal. Potom mi dieťa vrátil. Ani raz sa sociálka nezaujímala a po 3 mesiacoch mi ho zase vzal. Teraz mi zase bráni v styku s malým. Zablokoval telefóny, zmenil mu školu a mňa nikto neinformoval. Ani polícia mi nevie pomôcť.

Čo mám robiť?

Chcem podat aj trestné oznámenie, že mi bráni v styku so synom.

Aký postup mi navrhujete?

Ďakujem

Dobrý deň,

neuvádzate vek dieťaťa a či máte styk otca s dieťaťom upravený súdne, či je dieťa zverené do Vašej starostlivosti alebo nie. V prípade, že túto úpravu práv a povinností k maloletému dieťaťu nemáte upravenú súdom, podajte čo najskôr návrh na súd a žiadajte, aby bolo dieťa zverené do Vašej starostlivosti, výživné a úpravu styku s otcom.

Neviem posúdiť, či konanie sociálky a polície je správne, nakoľko neuvádzate podrobnejšie informácie. Sociálka (ÚPSVAR) má chrániť hlavne dieťa, preto jej postup je prinajmenšom zvláštny.

Čo sa týka trestného oznámenia, ak je naplnená skutková podstata trestného činu únos, teda: "(1) Kto dieťa alebo osobu postihnutú duševnou poruchou alebo duševne nedostatočne vyvinutú odníme z opatrovania toho, kto má podľa zákona alebo podľa úradného rozhodnutia povinnosť starať sa o nich, potrestá sa odňatím slobody na tri roky až osem rokov." môžete trestné oznámenie podať.

Vaša situácia je zložitejšia a pre riadne posúdenie by som potrebovala podrobnejšie informácie.

V prípade záujmu o právne poradenstvo alebo zastúpenie na súde ma môžete kontaktovať.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz