Môže svokra svojho syna zo všetkého vynechať a vydediť ho?

Zodpovedané
14. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom našej situácie.

Svokra sa rozviedla a nemala peniaze na vyplatenie ex manžela z bytu. Priateľ si teda zobral pôžičku a ona mu sľúbila, že byt prepíše na neho. Lenže potom som otehotnela a priateľ byt nechcel. Radšej chcel za to pozemok, kde si môžme postaviť svoj dom.

Jedného dňa sa priateľ pohádal s mamou a hneď mu povedala, že nám žiaden pozemok nedá. Povedala, že všetko prepíše na druhého syna. A to preto, lebo my sme od nej chceli, aby riešila svoj problém s alkoholom. Bývame s ňou a snažíme sa jej pomáhať. Finančne by to neutiahla. Ona má ešte tretieho neplnoletého syna a my máme malú dcérku.

Môže svokra svojho syna zo všetkého vynechať a vydediť ho?

Má priateľ nárok žiadať späť peniaze za pôžičku?

Samozrejme, na všetko máme doklady.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

za svojho života môže Vaša svokra nakladať s majetkom slobodne, avšak musí hľadieť aj na svoje záväzky.

Ak sa situácia vyhrotí, môžete ju zažalovať o vrátenie tých peňazí a zároveň odporovať darovacím zmluvám, najviac však do troch rokov od právneho úkonu.

S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu