Môže súd pri rozvode odobrať dieťa matke?

Zodpovedané
11. máj 2022

Dobrý deň,

moja známa sa bojí, že pri rozvode príde o 15 mesačného syna. Jej muž sa jej tým čím ďalej, tým viac vyhráža. Vraj má právnikov, ktorí to zariadia. Hovorí, že je psychicky chorá a nezvláda starostlivosť o dieťa. Kamarátka nie je chorá, nikdy sa nebola liečiť v ústave a ani nič také. Stará sa o syna, nič im nechýba. Bývala rok si svokrou a tá ju tak vedela vytočiť, že občas už bola s nervami v koncoch. Neberie žiadne lieky na nervy.

Môže jej súd odobrať syna?

Ako riešiť uvedenú situáciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ si rodič plní svoje rodičovské povinnoti riadne, tak nevidím dôvod, aby syna matke súd odobral a zveril do výlučnej starostlivosti otca. To, či je matka psychicky chorá by musel otec preukázať, prípadne by súd ustanovilo znalca, ktorý by túto situáciu posúdil.

Určite doporučujem, aby Vaša kamarádka mala pri rozvode právne zastúpenie, nakoľko sa pravdepodobne nebude jednať o jednoduché súdne konanie.

V prípade záujmu o právne poradenstvo alebo zastúpenie na súde som Vám k dispozícii.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz