Môže súd povoliť stretávanie sa dieťaťa so starými rodičmi?

Zodpovedané
30. aug 2022

Dobrý deň,

mala som dlhodobý vzťah, ktorý skrachoval. Priateľ ma podviedol.

Minulý rok som s ním otehotnela. Najprv z jeho strany nastali reči typu: vychováme ho spolu, budeme rodina. Keď to oznámil slečne, s ktorou ma podviedol, tak prišlo peklo. Začali ma ohovárať, že som svojho ex uspala, znásilnila, prinútila. Kvôli týmto rečiam som mala ťažšie tehotenstvo, malý sa mi narodil skôr. Z tých nervov som mala zdravotné problémy.

Otec dieťaťa počas môjho tehotenstva priniesol do iného stavu slečnu, s ktorou ma podviedol (a potom ju so mnou) a zobral si ju za manželku.

Súd zveril opatrovníctvo mne, otec sa môže stretávať s dieťaťom v prítomnosti matky na adrese dieťaťa kedykoľvek. Naposledy bol syna pozrieť v apríli. Od kedy sa malý narodil, dokopy ho videl asi 8x. Syn má 9 mesiacov.

Pred 2 týždňami mi jeho matka povedala, že je moja vina, že otec dieťaťa sa nestretávala s dieťaťom, lebo ho za ním neprinesiem k nim domov. On býva s manželkou v inej dedine, nebýva v rodičovskom dome.

Bolo toho dosť počas tehotenstva, ale stáva sa aj teraz, že má ku mne jeho mama pripomienky. Nerobím veci podľa jej predstáv, ale podľa svojich. Ona raz mesačne, alebo raz za dva mesiaca príde pozrieť malého.

Môže súdnou cestou požiadať o stretávanie sa s malým u nich doma?

Ja jej to nezakazujem sa s ním stretávať. Môže prísť vtedy, keď chce. Len sa mi nepáči, že zvalili na mňa problém ohľadom stretnutí dieťaťa s otcom.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

matka otca dieťaťa má právo na styk s vnúčaťom. Umožňuje jej to § 25 odst. 5 zákona č. 36/2005 Zb. o rodine: "Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa a ak to vyžadujú pomery v rodine, súd môže upraviť styk dieťaťa aj s blízkymi osobami...."

Nakoľko predpokladám, že Váš syn je ešte malý a plne závislý na Vás, tak z tohoto pohľadu si nemyslím, že by súd povolil stretávanie babky s vnúčaťom mimo Vaše bydlisko. Avšak nie je to vylúčené. Záleží do od konkrétnych okolností a vzťahu babky a vnuka.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz