Môže otec splnomocniť brata na vyzdvihnutie dieťaťa u matky?

Zodpovedané
22. júl 2022

Dobrý deň,

chcela by som počuť Váš názor na určitú špecifickú vec. Otec má súdnym rozhodnutím určené stretávacie hodiny so synom na každý druhý víkend od piatku 16:30 do nedele 16:30. Má však momentálne zamestnanie, v ktorom musí takmer každý tento víkend pracovať v piatok minimálne do 19:00.

Doteraz pre syna chodila jeho sestra (žijú obaja v spoločnej domácnosti), avšak teraz sa to ex partnerke zunovalo a odmieta dieťa vydať sestre a v neskorších dňoch a aj otcovi dieťaťa. Otec dieťaťa je s dieťaťom prirodzene cez čas určený súdom. Problém je iba vyzdvihnutie u matky.

Je možné, aby otec platne splnomocnil brata na vyzdvihnutie dieťaťa u matky?

Zákon o rodine a ani občiansky zákonník túto možnosť nikde nevylučuje.

Ďakujem

Dobrý deň,

osobne nevidím žiadne problém pri splnomocnení brata na vyzdvihnutie dieťaťa u matky. Ako uvádzate, zákon to nezakazuje a kedže platí zásada: "čo nie je zákonom zakázané, je dovolené". Mám za to, že tento postup je v poriadku.

Napr. v prípade vyzdvihnutia detí zo škôlky je tento postup dokonca bežný a upravuje ho aj priamo § 7 ods. 8 vyhlášky č. 306/2008 Z.z. o materskej škole.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz