Môže otec napadnúť to, že som dala dieťaťu meno, s ktorým on nesúhlasí?

Zodpovedané
9. máj 2023

Dobrý deň,

o 2,5 mesiaca mám termín pôrodu a s otcom dieťaťa sme sa rozišli. Je to alkoholik. Ide o to, že chcem, aby bol uvedený v rodnom liste ako otec, aby mal vyživovaciu povinnosť. On na rodnom liste aj chce byť.

Nevieme sa zhodnúť na mene a priezvisku dieťatka. On už ma dcéru z predchádzajúceho manželstva, ale neplatí na ňu a ani sa s ňou nestretáva. O naše spoločné dieťa javí až maximálny záujem. Povedal mi, že s iným menom ako navrhol on nebude nikdy súhlasiť. Tiež chce, aby dieťa malo priezvisko po ňom.

Bolo mi poradené, že pred pôrodom nemam riešiť nič. Meno vraj nahlásim v pôrodnici a priezvisko dostane automaticky po mne. Následne mám súdnou cestou určiť otca dieťaťa.

Je to správny postup?

Môže on na súde napadnúť to, že som nášmu dieťaťu dala meno, s ktorým on nesúhlasí?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak otec nebude zapísaný v rodnom liste, o mene ani priezvisku nerozhoduje. Ak ho tam zapíšete dodatočne - spoločným vyhlásením alebo návrhom na určenie otcovstva, môže otec napadnúť meno a priezvisko dieťaťa, avšak úspech jeho návrhu už nepredpokladám.

Uvedené môže na základe § 1 zákona č. 300/1993 Z. z. o mene a priezvisku, ktorý uvádza: "(2) Meno dieťaťa sa určuje dohodou rodičov. Ak k takejto dohode nedošlo, meno sa určuje rozhodnutím súdu."

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz