Mal by bývalý partner platiť výživné i napriek tomu, že ho nemá určené súdom?

Zodpovedané
29. aug 2022

Dobrý deň,

odišla som od manžela pre jeho škaredé správanie ku mne. Ponižoval a nadával mi. Stupňovalo sa to. Prešli mesiace a ešte som nepodala ani o rozvod a ani o zverenie dieťaťa do starostlivosti. Syna vidí často, nebránim mu. Aj keď mám výhrady, nenosí ho načas naspäť. Málokedy príde načas, že večierka a smeje sa tomu.

Občas mu kúpi tenisky, hračky, lístok do kina, sladkosti.

Aj keď to nemáme papierovo ošetrené, nemal by niečo platiť aj na môj účet?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko nežijete v spoločnej domácnosti, manžel by mal na syna prispievať adekvátnou čiastkou, a to aj za situácie, že mu kupuje darčeky.

Doporučujem však riešiť rozvod a zverenie syna do Vašej starostlivosti, nakoľko z neupravenia tejto situácie Vám môžu vzniknúť v budúcnosti problémy. Môže nastať situácia, že Vám napr. syna nevráti a vy nebudete mať žiadne rozhodnutie súdu, ktoré by ustanovovalo, že je vo Vašej výlučnej starostlivosti.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz