Má otec právo neumožniť dcére navštevovať krúžok?

Zodpovedané
12. sep 2022

Dobrý deň,

6-ročná dcéra je zverená do mojej starostlivosti. Styk s otcom je určený na utorok a štvrtok od 15.00 do 18.00 a každý párny víkend v sobotu od 9.00 do nedele 17.30 hodiny. Dcéra by chcela navštevovať záujmový krúžok, resp. chodiť na športovú aktivitu. Neviem však, v ktoré dni a v aký čas to bude. Otec nesúhlasí, aby navštevovala krúžok v čase, kedy má byť s ním a žiada náhradu za čas, o ktorý by prišiel.

Skúsila som sa s ním dohodnúť, že môže dcéru odniesť na krúžok, ktorý trvá asi hodinu, byť s ňou tam a po krúžku s ňou ďalej ostať. Dcéra plače, už druhý rok nevieme nájsť šport, aby sme sa trafili s tréningom do daného času.

Má otec právo neumožniť dcére navštevovať krúžok?

Som povinná poskytnúť mu náhradu?

Jeho ďalším argumentom je, že v čase, keď má určený styk s dcérou, chodieva s ňou aj k jej starej matke. Vraj takto by bola ochudobnená aj o stretávanie sa s ňou.

Ďakujem

Dobrý deň,

krúžok je vecou dohody medzi rodičmi.

V zmysle § 35 zákona o rodine: "Ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd."

Môžete skúsiť podať návrh na súd, ak nezhoda na krúžkoch je podstatnou vecou vo výkone rodičovských práv.

Čo sa týka náhrady, tá je tiež vecou dohody. Ja osobne a ani súdy z praxe nevidia problém v tom, ked otec žiada náhradu za styk so svojim dieťaťom.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz