Má otec nárok na dieťa, keď neprijal otcovstvo?

Zodpovedané
14. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám trojročnú dcérku a s jej biologickým otcom sme nikdy nežili v spoločnej domácnosti. Vzťah sme udržiavali a stretával aj s dcérkou, na ktorú 3 roky otcovstvo nepriznal.

3 roky sme sa rozchádzali a schádzali. Za ten čas, keď sme boli pohádaní, resp. rozídení, tak za dcérou nechodil. Nevidel ju 7 mesiacov a ani finančne neprispieval.
Vždy s dcérou trávil maximálne hodinku, a to výlučne v mojej prítomnosti. Finančne prispieval sporadicky. Vzťah sme pred mesiacom ukončili a on chce vídať dcérku i napriek tomu, že si to ja ako matka neželám. Chce ma dať na súd a získať otcovstvo.

Má teraz právo na styk s dcérou?

Môže získať otcovstvo, aj keď s nami nikdy nežil v spoločnej domácnosti?

Aké práva má na dcéru?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

otcovstvo nemá nič spoločné so spoločnou domácnosťou.

Ak sa na súd obráti a otcovstvo bude určené, bude rovnoprávnym rodičom, ktorý bude mať rovnaké práva a povinnosti ako aj Vy.

Môžete reagovať protinávrhom, že ak sa otcovstvo určí, tak chcete spätné výživné a to až tri roky spätne.

S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu