Má Angličanka žijúca v SR nárok na podporu od štátu?

Zodpovedané
22. júl 2019

Dobrý deň,

moja mama je slobodnou matkou a má 7 deti. Z Anglicka sme sa prisťahovali na Slovensko v roku 2006.

Moja matka je Angličanka. 4 deti sú Angličania. Ich otec Angličan zomrel na území SR. Nárok na sirotský dôchodok nevznikol ani na SR a ani vo Veľkej Británii.

Matka mala nového partnera Slováka, s ktorým mala 2 deti. Tie sa narodili na Slovensku. Matka s týmto partnerom už dávno nie je. Výživné na tieto 2 deti bolo určené súdom, ale otec neplatí. Druhýkrát prebieha exekúcia.

Matka sa v roku 2015 vydala za iného Slováka a narodila sa im dcéra. Manželstvo nevyšlo a s manželom nebýva v spoločnej domácnosti už 3 roky. Rozvedení nie sú. Matka podala na súd návrh na určenie výživného na dcéru + manželské (stále sa čaká na rozhodnutie).

Z tých 7 deti doma býva ešte 5, a to vo veku 18, 14, 7, 5 a 3 roky.

Matke skončila v júni materská potrebuje sa zamestnať. Žiaľ, nedarí sa jej nájsť zamestnanie.

Na sociálke jej povedali, že nárok na finančnú podporu nemá. Na Slovensku nerobila, tak sa nemôže prihlásiť na úrad práce. Vraj, aj keď manžel nežije v spoločnej domácnosti, jeho príjem sa tam stále ráta do domácnosti.

Nemá moja matka nárok na žiadnu finančnú podporu od štátu?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno.

Od štátu s geografickým označením Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska.

S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu