Koho budú peniaze z bytu kúpeného pred manželstvom?

Zodpovedané
12. sep 2022

Dobrý deň,

manžel si kupoval byt ešte pred manželstvom. Spoločne sme platili počas manželstva hypotéku a následne sme sa rozhodli o kúpu domu - manžel byt predal, za čo sme zaplatili časť domu a zvyšok je financovaný hypotékou.

Ako to bude s vyrovnaním po rozvode?

Sú peniaze z predaného bytu investované do domu len jeho?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak manžel po rozvode bude vedieť preukázať, že peniaze investoval do spoločnej nehnuteľnosti, táto investícia sa mu samozrejme pripočíta. Uvedené vyplýva z § 150 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákoník: "Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti."

Otázkou však zostáva, či sa peniaze "nevzmiesili" so spoločným peniazmi patriacimi do bezdpodielového spoluvlastníctva manželov. Napríklad ak mal manžel peniaze z bytu uložené na účte, na ktorý mu potom prišla aj mzda, peniaze sa vzmiesili a nie je možné ich oddeliť. V takomto prípade by manžel pravdepodobne nevedel preukázať investíciu do domu.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz