Kde bude súd ohľadom maloletého dieťaťa?

Zodpovedané
22. mar 2023

Dobrý deň,

s otcom môjho dieťaťa ideme riešiť úpravu povinností k maloletej dcére. S malou mám oficiálne prechodné bydlisko u rodičov v inom meste ako býva otec. Bývame tu už 4 mesiace. Trvalé mám stále v meste, kde býva otec dieťaťa. Byt je však v prenájme.

Kde bude prebiehať súd?

Otec dieťaťa chce na súde docieliť, aby bol s malou každý druhý víkend vo svojom meste. Dcérka má 8 mesiacov a je dojčená.

Môže mi súd nakázať chodiť tam v takomto prípade, aj keď s tým vôbec nesúhlasím?

Otec by mal predsa navštevovať dcéru a nie opačne.

Môže mu to prejsť?

Ďakujem v

Dobrý deň,

žiadny zákon neupravuje to, že otec má navštevovať dcéru. Nakoľko vy ste zapríčinila svoju presťahovaním to, že je dieťa vzdialené od svojho otca a obvyklého pobytu, je tu možnosť, že dieťa môžete otcovi voziť k styku vy.

Mám za to, že súd bude priebehať v mieste obvyklého bydliska dieťaťa. Na základe Vášho dotazu neviem posúdiť, či je to Váš momentálny alebo predchádzajúci pobyt. Súd si však svoju príslušnosť posúdi sám a v prípade, že zistí, že príslušný nie je, spis postúpi na príslušný súd sám.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz