Je pri zmene otcovstva potrebný súhlas biologického otca?

Zodpovedané
24. máj 2023

Dobrý deň,

môj 18-ročný syn nebol s biologickým otcom od narodenia a ani ho nikdy nevidel. Manželia sme neboli, nikdy neplatil žiadne výživné. Vychováva ho môj terajší manžel od synových troch rokov. Pozná len jeho a je v tom, že manžel je jeho otec. Syn má aj manželove priezvisko dané súdom. To sme žiadali hned ako sme sa zobrali. Biologický otec dal súhlas na zmenu priezviska.

S terajším manželom sme spolu 15 rokov manželia a chceli by sme už konečne dať aj prepis otcovstva, aby v synovom rodnom liste figuroval môj terajší manžel ako otec.

Ako máme v tomto prípade postupovať?

Má požiadať o tento prepis požiadať syn alebo ja ako matka?

Bude potrebný súhlas biologického otca?

Ďakujem

Dobrý deň,

biologického otca nie je možné vymazať z rodného listu dieťaťa. Obsah skutočností uvedených v rodnom liste nie je možné meniť podľa úvahy či Vašeho rozhodnutia.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz