Je možné zbaviť otca rodičovských práv?

Zodpovedané
26. jún 2023

Dobrý deň,

v septembri ide syn do škôlky, plánujem požiadať o zvýšenie výživného. Súd určil výživné 2 roky dozadu vo výške 80 eur. Taktiež by som chcela, aby bývalému zrušili rodičovské práva, pretože nejaví záujem o dieťa. Navštevuje ho maximálne raz za 4 mesiace na 5 minút. Za podpis o žiadosť do škôlky som ho musela doslova naháňať, pretože nebol znovu schopný prísť za synom.

Je to možné?

Ak áno, bude pozastavené výživné?

Ďakujem

Dobrý deň,

na základe uvedených skutočností mám za to, že to nie sú dostatočné dôvody na pozbavenie rodičovských práv.

V tejto súvislosti zákon, konkrétne § 38 odst. 4 zákona o rodine uvádza dôvody, kedy môže súd pozbaviť rodiča rodičovských práv: Ak rodič zneužíva svoje rodičovské práva a povinnosti najmä týraním, zneužívaním, zanedbávaním maloletého dieťaťa alebo iným zlým zaobchádzaním s maloletým dieťaťom, alebo výkon rodičovských práv a povinností napriek predchádzajúcim upozorneniam závažným spôsobom zanedbáva, súd pozbaví rodiča výkonu rodičovských práv.

Nakoľko z Vašej otázky usudzujem, že otec pravidelne platí výživné, pozbavenie rodičovských práv sa javí ako nemožné, nakoľko platenie výživného je jednou z foriem starostlivosti o dieťa.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz