Je možné odsťahovanie sa do inej krajiny, keď s tým otec dieťaťa nesúhlasí?

Zodpovedané
7. mar 2022

Dobrý deň,

som mama troch deti. Najstaršie mám s bývalým partnerom, s ktorým mám na sociálke spísanú dohodu o stretávaní sa so synom. Vydala som sa a mám ďalšie dve deti.

Otec si syna z prvého vzťahu bráva stále. Keď je syn väčší, tak otec sa s ním neučí, nekontroluje mu úlohy a všetko je na mne. Syn je v puberte, vždy mi odvrkne.

Manžel má rodinu v zahraničí a uvažujeme o odsťahovaní sa. Viem, že mi jeho otec nedovolí zobrať syna.

Je nejaká nádej, že sa môžem so synom odsťahovať?

Nechcem, aby boli moje deti ohrozené vojnou.

Ďakujem

Dobrý deň,

v zmysle § 35 zákona o rodine: "Ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd."

Z vyššie uvedeného vyplývá, že pokiaľ sa s otcom syna nedohodnete na zmene bydliska a presťahovaní do zahraničia, musíte podať návrh na súd, ktorý o tejto otázke rozhodne. V opačnom prípade je možné presťahovanie dieťaťa považovať za únos.

V prípade záujmu a potreby právneho zastúpenia ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz