Je lepšie vysporiadať BSM dohodou alebo cez súd?

Zodpovedané
25. máj 2022

Dobrý deň,

mám priateľa, ktorý je rozvedený. S ex majú dve deti a výživné platí 600 eur mesačne. Po rozvode sa dohodli, že nebudú riešiť BSM. Bola to len ústna dohoda a ex to začala riešiť.

Partnerovi prišiel list od jej právničky. Žiada sumy zo všetkého, čo nadobudol počas 5 ročného manželstva. A ak nedá odpoveď do 10 dní, pôjde to na súd. On to aj chce riešiť súdom, pretože nechce byť v kontakte s ex a jej právničkou.

Zisťoval si veci okolo toho a bolo mu povedané, že ak to pôjde cez súd, tak ona a aj on bude musieť platiť znalcov.

Nemala by to platiť ona, keď ona podala žiadosť o BSM?

Žiada vyplatiť 42 000 eur. Udala plné sumy (auto, televízor, prístavba domu atď.). Peniaze žiada vyplatiť do pol roka. Plné sumy podľa nás nemôže udávať, pretože ceny klesli za 5 rokov. Ona s právničkou sa chcú s ním dohodnúť bez súdu. My si myslíme, že súdne to bude lepšie.

Aký je Váš názor?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

vyporiadanie BSM súdom je finančné náročné pre obidve strany. Obidve strany ako bývalí manželia znášajú poplatky za znalecké posudky a poplatky za súd v rovnakej miere. Vo väčšine prípadov súd rozhodne tak, že každý účastník si znáša svoje náklady, aj keď navrhovateľ v očiach druhej strany "prehrá".

Pokiaľ je Váš partner pripravený na niekoľkoročné súdne konanie, ktoré by mu finančne dávalo zmysel, je lepšia forma súdu. Neviem z Vašej otázky posúdiť, čo zahŕňa suma 42.000 eur a ako k nej právnička bývalej manželky dospela.

V rámci BSM je však vždy lepšia a finančne výhodnejšia dohoda. Odporúčam však Vašemu partnerovi, aby vyhľadal pomoc advokáta, ktorý bude za neho komunikovať s protistranou a pokúsi sa o dohodu, prípadne zastúpenie na súde. V rámci BSM ide často o komplikovanú situáciu či už po skutkovej alebo právnej stránke.

V prípade záujmu o právnu konzultáciu alebo zastúpenie sa na mňa kľudne obráťte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz