Ideme do zahraničia na dovolenku a syn s nami nejde. Čo by s ním bolo v prípade našej smrti?

Zodpovedané
7. júl 2023

Dobrý de,

cestujeme do zahraničia a najstarší syn s nami nechce ísť. Ostáva s mojimi rodičmi.

Čo v prípade, ak by sa nám niečo stalo a neprežili by sme?

Ideme letecky. Viem, že syna by si nechali moji rodičia.

Čo by bolo s majetkom?

Máme byt na hypotéku, auto.

Čo máme robiť, aby syn neskončil u manželovej matky?

Ani muž si to nepraje, nemajú spolu žiadny vzťah. Máme strach, aby nevidela vidinu peňazí z predaja bytu a nebojovala o nášho syna.

Ďakujem

Dobrý deň,

neuvádzate, koľko má Váš syn rokov. Ak má cca 11 a viac, má tzv. participačné právo dieťaťa a môže sám vyjadriť názor, u koho by chcel v prípade Vašej smrti zostať. Skúma sa tam hlavne, či pestúni by mali možnosti a schopnosti ho vychovávat a či ich výchova a prostredie bude v najlepšom záujme dieťaťa.

Čo sa týka majetku, syn by bol jediným dedičom, ak by prežil len on. Syn by mal však do svojich 18 rokov majetkového opatrovníka (pravdepodobne by to boli Vaši rodičia).

V SR právnom poriadku neexistuje žiadny prostriedok, ktorým by ste uvedené vedeli ošetriť. Môžete spísať závet, kde určíte majetkového opatrovníka synovi a súčasne v ňom uvediete želanie, že by ste chceli, aby syn po Vašej smrti bol vo výlučnej starostlivosti Vašich rodičov.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz