Dcéra mala Covid-19 a bola v kúpeľoch. Môže súd nariadiť, aby som otcovi vrátila víkendy, ktoré s ňou nemohol stráviť?

Zodpovedané
18. apr 2022

Dobrý deň,

pred viac ako 2 rokmi sme mali s bývalým partnerom súd ohľadom úpravy styku s dcérou. Dcéru si má brať v párny týždeň v sobotu o 10. hodine do nedele 18:00.

Od decembra sa to začalo kaziť. Najskôr sme mali s dcérou Covid-19. Cez vianočné sviatky mal pre ňu prísť, ale neprišiel, lebo jeho mama sa bála, aby niečo nechytila. To sme boli už po karanténe, aj neinfekčné. Toto sa zopakovalo aj o dva týždne pre ten istý dôvod. Potom viac ako mesiac pre dcéru nechodil z trucu vôbec. Teraz si žiada aj víkendy, kedy pre ňu nechodil kvôli starkej, aj náhradu za Covid, za dcérine kúpele. Na kuratele mi povedali, že mu nemusím nič nahrádzať, že zákon taký pojem "náhrada" nepozná.

Trvá na tých vikendoch, a vyhráža sa súdom, že tam ma donútia mu ich vrátiť. Doteraz sme sa vedeli dohodnúť, lenže keď mu teraz nespravím hneď po vôli, tak sa vyhráža. Okrem toho mi nadáva, uráža ma.

Môže to súd naozaj nariadiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

zákon nepozná žiadne nahradenie víkendov v prípade, keď je dieťa choré. Rodičia sa však v praxi väčšinou na tom vedia dohodnúť.

Taktiež by Vám súd žiadnu náhradu víkendov nenariadil, maximálne by upravil a rozšíril styk otca s dcérou, ak je to v jej záujme.

V prípade záujmu o právne poradenstvo alebo zastúpenie ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz