Dajú sa časti pozemku získať súdnou cestou, keď nepoznáme potomkov majiteľov?

Zodpovedané
25. apr 2019

Dobrý deň,

manžel zdedil rodičovský dom, v ktorom bývame. Pozemok pod domom nie je vysporiadaný. Manžel vlastní viac ako polovicu pozemku a zvyšok je rozdelený medzi 12 vlastníkov. Z toho asi pri 4 menách je uvedený ako správca pozemkový fond. Predpokladáme, že u týchto vlastníkov neprebehlo dedičské konanie.

Je možnosť, že by sa dali tieto časti pozemku získať súdnou cestou, keďže potomkov majiteľov nepoznáme?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak pri tých štyroch menách je ako správca uvedený Slovenský pozemkový fond, tak skôr tieto osoby sú neznáme. To znamená, že v evidencii nie sú o nich údaje o dátume narodenia a mieste pobytu a možno zomreli ešte počas prvej Československej republiky alebo počas prvej alebo druhej svetovej vojny.

Tým, že správcom je SPF, tak máte dve možnosti:

1. Mimosúdne sa môžete dohodnúť s SPF na prevode týchto podielov, no SPF bude chcieť previesť tieto podiely medzi ostatných žijúcich spoluvlastníkov podľa výšky ich podielov, ako to ukladá Občiansky zákonník. Cena za podiel predávaný štátom za neznámeho vlastníka musí byť určená znaleckým posudkom.

2. Súdnou cestou môžete navrhnúť zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva tak, že celý pozemok nadobudne Váš manžel do výlučného vlastníctva a ostatných podielových spoluvlastníkov vyplatí z ceny podľa znaleckého posudku.

Znalecký posudok je nevyhnutný kvôli tomu, že bez toho nebude možné (kvôli postaveniu SPF) vyhovieť žalobe. Cena za podiel predávaný štátom za neznámeho vlastníka musí byť určená znaleckým posudkom.

S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu