Dá sa biologického otca zbaviť rodičovských práv a prepísať ich na môjho priateľa?

Zodpovedané
23. feb 2023

Dobrý deň,

biologický otec sa nezaujíma o svoje deti, už dva roky za nimi nebol. Nikto mu to nezakázal, má aj rozhodnutie súdu o stretávaní sa s nimi. Výživné si platí ako chce on, porušovanie súdneho rozhodnutia mu nič nehovorí. Rada by som, aby mal rodičovské práva na moje deti súčasný priateľ. Chceme začať nový život ako rodina. Priateľ mi chce pomáhať s deťmi, napríklad zájsť k lekárovi, vybaviť veci v škole a podobne. Ja chodím do práce, snažím sa, aby im nič nechýbalo, ale nemôžem tak často vynechávať v zamestnaní. U lekára je však problém, že s deťmi môže za ním prísť len zákonný zástupca.

Dá sa biologického otca - bývalého manžela zbaviť rodičovských práv a prepísať ich na môjho priateľa?

Ďakujem

Dobrý deň,

so zbavením rodičovských práva by musel súhlasiť biologický otec a táto zmena by musela byť v záujme maloletých detí.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz