Čo s dieťaťom po rozvode?

Zodpovedané
9. nov 2022

Dobrý deň,

s priateľom máme 2-ročnú dcéru. Bývame spolu v jeho dome, ja som sa k nemu iba nasťahovala. On si staval dom, keď sme spolu neboli, tým pádom je všetko jeho. Veľa vecí som pri sťahovaní kupovala aj ja. Napr. všetku výbavu do kuchyne, spotrebiče. Nemám to však ako dokázať, že som to kúpila ja. Minula som do domu 4000 eur, ktoré som mala nasporené. Mali sme mať svadbu, no zrušili sme ju, pretože sme sa nepohodli. Odvtedy sme sa vlastne nepohodli na ničom. Veľmi často sa hádame, nevieme sa normálne porozprávať. Náš intímny život je na bode mrazu. Spája nás výlučne už iba dcéra.

Už som veľakrát zvažovala, že od neho odídem. Dcéra ho má rada, pretože jej všetko kúpi a stále jej zapne mobil, čo sa jej samozrejme páči. Trávi s nami však len minimum času, stále je v práci. Moje okolie to všetko vidí. Všetci vidia, že som s malou stále sama, aký má prístup on, že je len v práci, a že sa stále hádame a na ničom sa nezhodneme.

Ak by som sa naozaj rozhodla odísť, čo mám potom robiť?

Môžem si nárokovať na veci, ktoré som do domu investovala?

Čo bude s dcérou, budem ju mať ja a on môže k nej chodiť kedy sa mu zachce?

Čo ak nebudem súhlasiť?

Aké mám vlastne právo povedať mu čo môže a čo nie?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste sa rozhodli odísť, tak je ideálne podať návrh na úpravu práv a povinností k maloletému dieťaťu na príslušnom súde v mieste bydliska dieťaťa. V tomto návrhu upravíte, že dcéra bude zverená Vám do výlučnej starostlivosti, určíte styk s otcom a výšku výživného.

V prípade, že budete mať súdom určený styk dcéry s otcom, tento nebude môcť za ňou chodiť kedy sa mu zachce. Avšak treba si uvedomiť, že stále je jej otec a dcéra má právo vyrastať v prítomnosti oboch rodičov. To, že bude dcéra zverená Vám do výlučnej starostlivosti neznamená, že máte na ňu výlučné právo len vy.

Ohľadom vecí, ktoré ste kupovali a investovali do jeho domu, tieto by ste musela preukázať. Odporúčam si však veci, ktoré sú Vaše, odviezť pri sťahovaní.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz