Čo s bytom v prípade rozvodu?

Zodpovedané
4. máj 2022

Dobrý deň,

s manželom sme v nasledujúcej situácii - pred uzavretím manželstva sme si spoločne na hypotéku kúpili byt. Sme vedení ako dvaja majitelia, t.j. 50/50.

Aktuálne sme už 3 roky manželia, máme len 1 účet, t.j.všetko je riešené z neho.

V prípade rozvodu, či nebodaj smrti jedného z nás je to takto v poriadku, alebo je lepšie nejako papierovo ošetriť vlastníctvo bytu?

Existuje niečo ako zaradenie bytu do BSM?

Ako je to v prípade rozvodu?

Žiaľ, skloňuje sa to u nás čoraz častejšie.

Keby sa rozhodnem s deťmi odísť k mojim rodičom, ako by to bolo majetkovo riešené pri rozvode, keďže byt nie je súčasťou BSM?

Ďakujem

Dobrý deň,

keďže byt nepatrí do BSM, nebude predmetom vyporiadania majetku pri rozvode.

Zaradenie do BSM nie je možné, nakoľko byt vlastníte ako podieloví spoluvlastníci. V tomto prípade prichádza do úvahy jedine vyporiadanie podielového spoluvlastníctva, ktoré však nemá nič spoločné s rozvodom manželstva.

V prípade potreby právneho poradenstva alebo zastúpenia na súde ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz