Čo musí byť uvedené v darovacej zmluve, aby mala matka právo dožiť v našom dome?

Zodpovedané
7. mar 2022

Dobrý deň,

pred 6 rokmi matka darovala synovi jej čiastku domu a odvtedy s ňou máme doma peklo.

Čo musí byť uvedené v darovacej zmluve, aby tu mala právo dožiť?

Laicky to tam napísané nemáme. Mala by sa dať liečiť na psychiatrii, no strikne to odmieta. Odmieta aj domov seniorov. Myslí si, že je to ako koncetrák. Nedá sa s ňou existovať. Denne robí zle.

Ďakujem

Dobrý deň,

vecné právo nevzniká zmluvou (či už darovacou alebo kúpnou), ale riadnym zápisom do katastra nehnuteľností.

Ak v katastri nehnuteľností nie je na liste vlastníctva v časti C toto vecné právo doživotného užívania zapísané, v podstate neexistuje a je nevymáhateľné.

V prípade záujmu a potreby právneho zastúpenia ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz