Čo mám robiť, keď ma priateľ oklamal?

Zodpovedané
27. sep 2022

Dobrý deň,

s priateľom som vo vzťahu 12 rokov, máme spolu dve deti. Manželia nie sme. Hypotéka je napísaná na obidvoch, ale byt je len na neho. Sľúbil mi, že napíše polovicu bytu na mňa, ale nespravil to. Oklamal ma.

Všetko to ubehlo tak rýchlo, že ma nenapadlo, že by ma oklamal. Chcela by som od neho odísť a on nechce ísť do banky, aby mi zrušil na hypotéke spoludlžníctvo.

Čo mám robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tejto situácii bohužiaľ nemôžete nikoho nútiť, aby na Vás prepísal podiel na byte. Uvedené je potrebné riešiť vždy pred podpisom zmluvy ohľadne hypotéky.

Taktiež nemôžete nikoho nútiť, aby Vás "odpísal" z hypotéky. Uvedené je možné riešiť len prostredníctvom banky a súhlasu druhého spoludlžníka v prípade, že druhý spoludlžník má dostatočnú bonitu, aby v hypotéke figuroval ako výlučný vlastník.

Obávam sa, že vo Vašom prípade okrem vyplatenia hypotéky z Vašej strany nie je iná možnosť riešenia Vašej situácie.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz