Bude mať vplyv na výšku výživného to, že s niekým žijem?

Zodpovedané
1. máj 2022

Dobrý deň,

s manželom sa ideme rozvádzať. V návrhu je striedavá starostlivosť, máme 3 deti. Najmladšia dcéra viac u neho nie je ako je. Som odsťahovaná už dávnejšie, tak sme si to dali na skúšku. Ja žiadam najmladšiu do svojej opatery a zvyšné dve deti striedavá.

Stredné dieťa sa u kolíznej vyjadrilo, že chce bývať s otcom a mňa len navštevovať. Manžel má podstatne vyšší príjem ako ja a teda budem žiadať aj výživné. Medzičasom som si našla nového partnera, s ktorým chvíľu už aj žijeme v spoločnej domácnosti. Tiež je ženatý a má dieťa a nie je rozvedený. Tým pádom svoju manželku nijako neodstrihol od ich majetku alebo financií. Stále má kartu, čiže fungujú ako predtým ibaže s nimi nežije.

Bude mať vplyv na výšku výživného to, že s niekým žijem?

Ďakujem

Dobrý deň,

výška výživného sa určuje podľa majetkových pomerov, možností a schopností rodiča. Zákon neurčuje, či sa pri stanovení výšky výživného berie do úvahy aj príjem partnera rodiča, ktorý žije v spoločnej domácnosti spolu s matkou/otcom dieťaťa.

Judikatúra (rozhodnutia súdov) sú v tomto smere nejednotné a záleží od konkrétneho prípadu, či príjem priateľa rodiča, žijúceho s ním v spoločnej domácnosti budú brať do úvahy.

Pre zaujímavosť Vám uvediem rozhodnutie Krajského súdu v Trenčíne, sp. zn. 19CoP/19/2017 zo dňa 18. 5. 2017, ktoré k predmetného zaujal následujúce stanovisko: " Pokiaľ otec detí v odvolaní namietal, že súd prvej inštancie nepreskúmal príjmy súčasného priateľa matky, s ktorým žije v spoločnej domácnosti, odvolací súd k tomu uvádza, že súčasný priateľ matky nemá vyživovaciu povinnosť voči deťom, preto skúmanie jeho príjmov bolo bezpredmetné. Ak tento súčasný priateľ pomáha matke so zabezpečovaním ich výživy, robí to výlučne dobrovoľne a dôsledkom tejto jeho pomoci v žiadnom prípade nemôže byť zníženie výživného na strane osoby, ktorá má skutočnú vyživovaciu povinnosť voči deťom, teda ich otca."

V prípade záujmu o právne poradenstvo alebo právne zastúpenie ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz