BSM a úver. Ako prísť k spravodlivému určeniu hodnoty vecí?

Zodpovedané
27. sep 2022

Dobrý deň,

s manželkou sme po rozvode, ktorý je už právoplatný. Máme spoločný dlh 68 000 eur, ktorý vznikol v roku 2018 refinancovaním viacerých úverov, jeden z nich (síce spoločný) aj pred manželstvom. Úver sa síce nazýva "Úver na bývanie", ale tento sme nepoužili na kúpu nehnuteľnosti.

Bývali sme v dome mojej sestry (ja som tu ostal bývať), ním sa aj ručí pri úvere. Peniaze sme jednoducho postupne míňali na auto, prerábku domu, dovolenky, nábytok, hračky pre deti, bicykle a "bežný" život. Manželka úver nepomáha splácať, dokonca to už nerobila aj pred rozvodom.

Keďže sme spoločný úver brali spolu, ale nevyužil sa na kúpu nehnuteľnosti, je tento úver súčasťou BSM?

Ako postupovať, keď sa nevieme dohodnúť?

Koľko mi manželka má vyplatiť, aby ju banka "vyškrtla" z úveru?

Manželka si myslí, že hodnota vecí čo tu nechala je dostatočne veľká, aby ma vyplatila pre mňa neakceptovateľne malou čiastkou.

Existuje nejaký spôsob ako sa určí hodnota vecí čo tu nechala a hodnota auta + niekoľkých vecí, ktoré si so sebou zobrala?

Súdom by to trvalo dlho.

Ako však prísť k spravodlivému určeniu hodnoty vecí?

Ďakujem

Dobrý deň,

úver, aj keď nebol využitý na bývanie je súčasťou BSM.

V prípade, že sa neviete dohodnúť a nechcete vec riešiť súdom, skúste osloviť mediátora vo Vašom okolí, ktorý by Vám s dohodou mohol pomôcť.

Hodnotu hnuteľných vecí môžete určiť vzájomným kompromisom, alebo môžete osloviť znalca. V prípade oslovenia znalca však musíte počítať s väčšími nákladmi na vypracovanie znaleckého posudku.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz