Aký je rozdiel medzi osobným záväzkom a ťarchou?

Zodpovedané
14. mar 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom darovania nehnuteľnosti bytu/domu s osobným záväzkom od darcu pre obdarovaného. Darca chce dožiť v nehnuteľnosti.

Čo to znamená?

Aký je rozdiel medzi osobným záväzkom a ťarchou?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

jednou zo základných podmienok platnosti a účinnosti darovacej zmluvy je to, že nemôže byť podmienená, pretože okresný úrad návrh na vklad takejto darovacej zmluvy zamietne.

Preto ak v darovacej zmluve je formulovaný záväzok obdarovaného poskytnúť darcovi starostlivosť za to, že mu bezodplatne previedol nehnuteľnosť, je takáto zmluva absolútne neplatná.

Ak by sa však darovacia zmluva uzavrela súčasne so zmluvou o zriadení vecného bremena spočívajúceho v práve darcu nehnuteľnosť užívať až do jeho smrti, takáto darovacia zmluva by bola platná a okresný úrad by jej vklad povolil.

Existuje tiež možnosť uzavrieť zákonom neupravený typ zmluvy, tzv. zaopatrovaciu zmluvu. Zaopatrovacia zmluva je nepomenovaný typ zmluvy, ktorej uzavretie pripúšťa Občiansky zákonník. V tejto zmluve môže byť formulovaný osobný záväzok nadobúdateľa nehnuteľnosti (nie obdarovaného!) poskytnúť starostlivosť prevádzateľovi nehnuteľnosti. Obsah zaopatrovacieho plnenia musí byť formulovaný jasne, presne a čo najkonkrétnejšie. Záväzok musí byť určitý a zrozumiteľný. Nie je vylúčené zmluvne upraviť napr. možnosť odstúpenia od zmluvy.

Rozdiel v evidencii nehnuteľnosti spočíva v tom, že kým pri darovaní nehnuteľnosti a zriadení vecného bremena toto vecné bremeno je zapísané na liste vlastníctva, tak pri zaopatrovacej zmluve na liste vlastníctva nie je údaj o tom, že vlastník nehnuteľnosti je povinný poskytovať predchádzajúcemu vlastníkovi osobnú starostlivosť.

Odporúčam Vám konzultovať voľbu vhodného typu zmluvy s advokátom alebo s notárom.

S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu