Aký je postup, keď si môj partner chce osvojiť dieťa z môjho prvého vzťahu?

Zodpovedané
19. sep 2022

Dobrý deň,

mám 7-ročného synčeka, ktorý svojho biologického otca nikdy nevidel, nepozná ho, nestretávajú sa, nejaví o neho záujem. Nevideli sa od synových troch mesiacov.

Súdom má určené, že ho môže vidieť každý druhý víkend, ale nikdy neprišiel. Mám partnera, ktorý s nami žije od synových dvoch rokov. Jeho považuje za ocka. Nevie, že nie je jeho vlastný.

Aké kroky a čo všetko predchádza tomu, keby si ho partner chcel vziať za svojho?

Zobratí nie sme, žijeme len v jednej domácnosti ako partneri.

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa zákona o rodine osvojiť maloleté dieťa môžu manželia alebo jeden z manželov, ktorý žije s niektorým z rodičov dieťaťa v manželstve, alebo pozostalý manžel po rodičovi alebo osvojiteľovi maloletého dieťaťa.

Maloleté dieťa môže výnimočne osvojiť aj osamelá osoba, ak sú splnené predpoklady, že osvojenie bude v záujme dieťaťa.

Je teda možné, že aj keď nie ste manželia, aby si Váš priateľ Vášho syna osvojil.

Ďalej je potrebné podať návrh na súd v mieste bydliska dieťaťa na jeho osvojenie. Návrh podáva Váš priateľ proti biologickému otcovi. Účastníkom konania budete aj vy ako matka dieťaťa. K návrhu sa vyjadrujete okrem biologického otca aj vy. Na osvojenie je potrebný súhlas Vás a aj biologického otca, prípadne maloletého syna. To však posúdi kuratela.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz