Ako získať peniaze na expirovanej darčekovej karte?

Zodpovedané
5. mar 2022

Dobrý deň,

dostala som darčekovú kartu. Na karte chýbal dopísaný dátum do kedy platí. Iba drobným tlačeným písmom bolo napísané, že platí 12 mesiacov.

Kartu som vôbec nevyčerpala (hodnota na nej je 50 eur) a karta expirovala. Obchodný dom mi nechce peniaze vrátiť a ani vystaviť novú kartu. Vraj na tieto peniaze už nemám nárok.

Aký nárok má na peniaze obchodný dom?

Za chybu, že nenapísali na kartu dátum ma chcú kompenzovať 10 eurami. Kartu som nestihla vyčerpať aj z dôvodu pandemickej situácie na SK, ale aj z dôvodu že som v tom čase bola 2x hospitalizovaná a liečila som sa. Ani tieto argumenty nestačia a obchodný dom si trvá na svojom.

Ako by som mohla ziskať uvedené peniažky?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade by ste kompenzáciu podľa občianskeho zákoníka mala požadovať od osoby, ktorá Vám poukážku darovala, nakoľko tá figuruje ako poukazník. Následne táto osoba, tzv. poukazník si záväzok uplatní u poukázanca, tzn. obchodného domu.

Predpokladám, že obchodný dom má zverejnené všeobecné obchodné podmienky, kde túto kompenzáciu rieši. Nakoľko neviem, či je táto situácia upravená vo všeobecných obchodných podmienkach, odpoviem Vám všeobecne.

Ak existovala prekážka (uzatvorenie prevádzok vzhľadom na COVID) a v dôsledku tejto situácie ste nemala možnosť darčkovú poukážku uplatniť, o túto dobu by sa mala platnosť poukážky predĺžiť.

V tomto prípade doporučujem vyzvať doporučeným listom (či už sama alebo prostredníctvom advokáta) obchodný dom na plnenie z darčekovej poukážky. Ak by obchodný dom neplnil, je možné Váš nárok požadovať súdnou cestou, prostredníctvom návrhu na vydanie platobného rozkazu.

V prípade záujmu a potreby právneho zastúpenia ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz