Ako upraviť styk otca s 2-ročnou dcérou?

Zodpovedané
22. jún 2023

Dobrý deň,

s partnerom sme neboli zosobášení a ani sme spolu nebývali. Každý máme svoju domácnosť. Dcérka má dva roky a je dojčená, zaspáva pri pití mliečka. Býva so mnou, som s ňou na rodičovskej dovolenke.

K otcovi sme chodili sem tam prespať, keď sme ešte boli pár a občas prespal on u nás. Resp. prišiel pozrieť dcérku po práci a išiel naspäť k sebe domov. Styk a ani starostlivosť nemáme súdom upravenú.

Teraz pár už netvoríme. Otec si nárokuje stále na to, že ak chcem niečo s dcérkou podniknúť, alebo ju vziať na prázdniny, musím mať jeho dovolenie. Keď sme doma a chce za ňou prísť, tak mu to umožňujem. Teda kým vyslovene nemáme dohodnutú nejakú návštevu, čo nebýva často. Ale nerada by som trávila celé leto v Bratislave len kvôli tomu, aby za ňou na hodinu po práci prišiel. Ja aj on máme ešte školopovinné deti z rozvedených manželstiev.

V akých prípadoch potrebujem povolenie otca?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

povolenie otca potrebujete len v prípade, že plánujete s dcérkou vycestovať na dlhší čas do zahraničia.

Na cestovanie na SR, prípadne klasické dovolenky pri mori v zahraničí jeho súhlas nepotrebujete. Stačí, ak mu dovolenku oznámite napr. SMS správou.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz