Dobrý deň,
13-ročného syna mám zvereného do starostlivosti od jedného roka. Otec sa o neho nezaujímal. Stretávanie mal určené súdom, ale nemal záujem. Výživné raz platil, raz nie. Vznikol mu tam dlh a ja som to dala exekútorke.
Teraz sa ozval po 12 rokoch. Uhradil dlh u exekútorky a chce sa stretnúť so synom. Syn si ho nepamätá, nemajú žiadny vzťah, nechce sa sním stretnúť. Bývalý partner povedal, že to dá na súd.
Bude sa s ním syn musieť stretávať?
Bude musieť chodiť k nemu na víkendy?
Od akého veku deti vypovedajú na súde?
Bude súd brať ohľad na dieťa?
Ďakujem
Dobrý deň,
neviem ako máte upravený styk otca s dieťaťom v rozsudku, ale predpokladám, že podľa dohody, alebo ho nemáte upravený vôbec.
Syn sa s otcom nemusí stretávať, ak nechce. Zákon dieťaťu explicitne neukladá povinnosť stýkať sa s rodičom. Ak nemožno k styku s dieťaťom nútiť rodiča, ktorý sa stretávať nechce, potom je diskriminujúce, ak štát donucovacou mocou zasahuje do práv dieťaťa, ktoré má svoj vlastný odôvodnený názor, na základe ktorého odmieta stretávanie. Ide v podstate pre neho o cudzieho človeka.
Participačné právo dieťaťa (byť vypočutý na súde a informovaný) je cca od 11 rokov dieťaťa, avšak je to individuálne. Záleží od rozumej vyspelosti konkrétneho dieťaťa.
Ak by aj náhodou súd rozhodol, že sa má syn s otcom stretávať, stretávanie bude formou tzv. asistovaného styku s odbornou pomocou.
V prípade záujmu o právne poradenstvo alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.
JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz