Ako prebieha a ako dlho trvá proces určenia otcovstva súdnou cestou?

Zodpovedané
10. jan 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať o podaní určenia otcovstva súdnou cestou a o priebehu tohto procesu.

Musí dieťa absolvovať DNA testy, ktoré určí súd?

Koľko trvá celkovo takýto proces?

Je možné ho urýchliť v prípade novorodenca, keď sa otec dieťaťa vyhýba komunikácii a dohode?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, dieťa musí absolvovať DNA testy a na základe znaleckého posudku z oboru genetiky sa určí/vylúči otcovstvo domnelého otca.

Koľko trvá takýto proces Vám neviem odhadnúť, nakoľko je to individuálne. Záleží to od kapacity znalca a vyhotovenia znaleckého posudku. Žiadne urýchlenie z dôvodu novorodenca však neexistuje.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz