Ako právne ošetriť byt, aby nemala priateľova priateľka v ňom podiel?

Zodpovedané
1. máj 2022

Dobrý deň,

rodičia darujú byt dospelému synovi, ktorý ma priateľku s dieťaťom, ktoré nie je jeho. Chcú sa vyhnúť tomu, aby si priateľka nenárokovala na byt a aby ju potom syn nemusel riešiť a hľadať jej iné bývanie v príprade rozchodu.

Dá sa to zhrnúť do nejakej zmluvy?

Ako sa dá vyhnúť problémom s priateľkou a jej dieťaťom?

Dá sa to právne ošetriť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nakoľko predpokladám, že Váš syn nemá s priateľkou uzatvorenú žiadnu nájomnú zmluvu, žiadny nárok na byt, právo na bývanie alebo nájom partnerke Vášho syna nevzniká.

To znamená, že priateľka Vášho syna aj s dieťaťom nemá žiadne právo na byt alebo náhradné bývanie v prípade rozchodu, a to dokonca aj v prípade, že by na uvedenej adrese bytu mala trvalé bydlisko.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz