Ako postupovať pri vysporiadaní majetku po rozchode s partnerom, s ktorým nie som v manželskom zväzku?

Zodpovedané
2. aug 2022

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu v mojej situácii. Na začiatku vzťahu (nie sme manželia) a ani sme neboli sme kúpili dom a veľký pozemok (8 ha), kde žijeme. 100 percent financií na kúpu dali moji rodičia. Avšak pre našu rodinnú dobrosrdečnosť a naivitu, že budeme spolu do konca života sme pri kúpe napísali dom - polovicu na mňa a polovicu na partnera a pozemky (8 ha) si rozdelili - nejaké má on, nejaké ja, nastriedačku okolo domu. Nadobudnutie realizované kúpnou zmluvou.

V podstate sme to išli spolu kúpiť s peniazmi od mojich rodičov v hotovosti, ukladalo sa to u notára do depozitu. Pôvodný plán bol, že sa to automaticky napíše na mňa, ale notár nás začal presviedčať, že to nie je príjemné pre priateľa a že ktovie čo a že to máme napísať na polovicu. Mali sme 20 rokov, urobili sme ako povedal.

Následne nás celé roky počas rekonštrukcie dotovali finančne moji rodičia (dali nám cca 90 000 eur). Prácu sme mali spoločnú, z jeho rodiny nešli žiadne financie. Teraz sa rozchádzame, priateľ s celou situáciou však nie je stotožnený a bojuje a vyhráža sa. Jeho správanie je pre mňa už neakceptovateľné a chcem samostatne žitie. On tvrdí že z domu jednoducho on neodíde. A podľa neho je polovica jeho a že on tu odpracoval a ja mám odísť.

Ako mám postupovať?

Je možné nejako spätne dokazovať a kompenzovať financie pochádzajúce od mojich rodičov?

Alebo je tu len čisto právny fakt, že na papieri vlastní polovicu a ja ,,mám smolu''?

Je prípadne možné prepísať majetok (po dohode) na 9-ročnú dcérku?

Ak áno, tak aký je postup?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko ste nehnuteľnosť nadobudli do podielového spoluvlastníctva kúpnou zmluvou, nemôžete od priateľa chcieť vrátenie podielu z nehnuteľnosti i napriek tomu, že bol dom financovaný Vašimi rodičmi. Vaši rodičia by teoreticky mohli tvrdiť, že išlo o pôžičku, avšak túto skutočnosť by museli dokázať. Na základe toho by bolo možné chciet po Vašom priateľovi vrátiť časť peňazí rodičom.

Ohľadom prepisu vlastnického práva na dcéru - k tomu potrebujete súhlas súdu, ktorý tento právny úkon za dcéru schváli.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte


JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz