Ako postupovať, keď si manžel chce osvojiť môjho syna z predchádzajúceho vzťahu?

Zodpovedané
27. sep 2022

Dobrý deň,

manžel si chce osvojiť môjho syna z predošlého vzťahu. Manželmi sme 14 rokov, syna vychováva od jeho troch rokov a syn má aj manželove priezvisko. Manžela považuje za svojho biologického otca, toho skutočného videl len raz, keď mal jeden rok, takže ho vôbec nepozná. Biologický otec nikdy o syna nejavil záujem ani na neho neplatil. Manžel by chcel byť synovým otcom aj v rodnom liste.

Problém však je, že vôbec nevieme, kde žije jeho biologický otec a či to nebude komplikované, keďže k osvojeniu budeme potrebovať aj jeho súhlas na prepis otcovstva. Ešte podotknem, že syna som mala s mužom, s ktorým sme neboli manželmi.

Aký je postup a čo všetko potrebujem vybaviť na takéto osvojenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo Vašom prípade je možné, že súhlas biologického otca nebudete potrebovať.

V zmysle zákona o rodine, na osvojenie nie je potrebný súhlas rodičov osvojovaného maloletého dieťaťa ani súhlas maloletého rodiča maloletého dieťaťa, ak:

a) Počas najmenej šiestich mesiacov neprejavovali skutočný záujem o maloleté dieťa najmä tým, že ho nenavštevovali, neplnili si pravidelne a dobrovoľne vyživovaciu povinnosť k maloletému dieťaťu a nevynaložili úsilie upraviť si svoje rodinné a sociálne pomery tak, aby mohli osobne vykonávať starostlivosť o maloleté dieťa, ak im v prejavení záujmu nebránila závažná prekážka. Alebo:
b) Počas najmenej dvoch mesiacov po narodení dieťaťa neprejavili o dieťa žiadny záujem, ak im v prejavení záujmu nebránila závažná prekážka.

Návrh sa podáva na príslušný súd, v ktorého obvode má dieťa v čase začatia konania bydlisko určené dohodou rodičov, alebo v ktorom sa trvalo zdržuje.

Resp. miestne príslušný súd, v ktorého obvode má dieťa v čase začatia konania bydlisko určené dohodou rodičov alebo iným zákonným spôsobom. Ak takého súdu niet, je na konanie príslušný súd, v ktorého obvode sa dieťa zdržuje.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz