Ako postupovať, keď sa chcem rozviesť a mám dve malé deti?

Zodpovedané
2. aug 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa dať rozviesť, lebo s mužom si už vôbec nerozumieme. Som na predĺženom rodičovskom príspevku. Máme 5-ročné a 4-ročné dieťa.

Bývame v dome, ktorý patrí mne. Máme aj papier od notára na bezpodielové vlastníctvo. Úver platím ja 500€.

Muž mi nedáva žiadne peniaze do ruky a núti ma ísť do roboty. So synom som na predĺženom rodičovskom do 5 rokov. Zatiaľ neviem ako to bude s chorobnosťou v škôlke u deti, preto stále vyčkávam.

Oblečenie deťom kupujem ja, som s nimi nonstop. Muž má 2 roboty. On zabezpečuje stravu a tým vlastne argumentuje, že mne nemusí dať nič do ruky. Konečne od januára platí elektrinu v dome, nakoľko som doteraz celý chod domu platila ja zo svojho príjmu a úspor.

Ako od neho odísť?

Aký je postup?

Je šanca, že súd mi zverí deti?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko je dom vo Vašom výlučnom vlastníctve ako tvrdíte, z domu by mal odísť Váš manžel, nie vy.

Ideálne je podať návrh na rozvod manželstva s návrhom na úpravu práv a povinností k maloletým deťom na príslušný súd v mieste Vašeho posledného bydliska.

V návrhu je potrebné uviesť, že chcete deti do výlučnej starostlivosti s tým, že otec bude zaviazaný hradiť výživné. Styk s otcom môžete, ale aj nemusíte upraviť.

To, či je šanca, že súd zverí deti otcovi je na posúdení súdu, avšak je to nepravdepodobné. Otec však môže žiadať napr. striedavú starostlivosť.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz