Ako postupovať, keď chcem ukončiť mediáciu?

Zodpovedané
6. feb 2023

Dobrý deň,

v auguste 2022 bol vydaný rozsudok vo veci úpravy rodičovských práv a povinností. Spolu s otcom maloletého sme dostali súdom nariadenú mediáciu v trvaní 1 rok. Ja som žiadala psychologické poradenstvo pre obidvoch rodičov, nakoľko náš prípad je veľmi špecifický. V našom meste však nebola iná možnosť, ako ponúknuť nám mediáciu. Tá prebiehala 3 mesiace. Otec je spokojný, ja však nie. Mediátorka porušila našu dohodu o dôvernosti informácie. Som tehotná a neželala som si, aby to bolo s otcom na mediácii preberané. Mesiac od požiadania však vec preberala ako verejnú. Necítim voči nej teda dôveru, žiadne bezpečie na mediácii a ani preberanie ňou volených tém nepovažujem za podstatné. Dnes sa uskutočnila prípadová komisia na ÚPSVaR, kde bola okrem nás rodičov prítomná aj kolízna opatrovníčka, mediátorka a ďalšia pani. Tú nám nikto nepredstavil, o našom prípade nebola vopred nijako informovaná. Vyjadrila som sa pre ukončenie mediácie za takýchto podmienok, navrhla som absolvovanie mediácie v inom meste. Vraj toto vyrieši len súd a on nám určí, čo ďalej.

Aké sú v tomto prípade možnosti, ako a kto nám môže pomôcť mediáciu ukončiť a nájsť vhodnejšie podmienky?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko neviem, akým spôsobom máte mediáciu stanovenú, mám za to, že ju môžete kedykoľvek ukončiť. Mediácia je dobrovoľná a v prípade donútenia stráca svoj význam.

Podľa zákona o mediácii mediáciu môžete ukončiť dňom doručenia písomného vyhlásenia osoby zúčastnenej na mediácii (vy) adresovaného mediátorovi, že mediácia je skončená. Takže Vám stačí poslať doporučene písomné vyhlásenie mediátorovi, že mediáciu ukončujete - môžete tam uviesť aj dôvod porušenia mlčanlivosti.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz