Ako postupovať, aby peniaze z predaja bytu nadobudnutého pred manželstvom nespadali do BSM?

Zodpovedané
29. aug 2022

Dobry deň,

chcela by som predať byt, ktorý som nadobudla pred manželstvom.

Je možné, aby peniaze z predaja nespadali do BSM?

Ak za ne kúpim inú nehnuteĺnosť, tak chcem, aby bola len moja.

Ako to urobiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

uvedené je možné tzv. dohodu o zúžení bepodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Podľa § 143a zákona č. 40/1964 Sb. Občiansky zákoník: "(1) Manželia môžu dohodou rozšíriť alebo zúžiť zákonom určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. Obdobne sa môžu dohodnúť aj o správe spoločného majetku."

Takáto dohoda však vyžaduje formu notárskej zápisnice a spíše Vám ju jedine notár.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz