Ako podrobne som povinná informovať bývalého manžela o deťoch?

Zodpovedané
10. jan 2023

Dobrý deň,

som skoro 3 roky rozvedená. Deti (6 a 13 rokov) mám v starostlivosti ja, styk s otcom nemáme stanovený. Je to na dohode. Obidve deti majú k dispozícii mobil, aby mohli kedykoľvek s otcom komunikovať. Ak sú deti choré, ideme k lekárovi a väčšinou bývalého manžela o tom informujem.

Celé manželstvo ma terorizoval a musela som ho informovať o každom mojom kroku. A dlho to robil aj po rozvode. Stále sa vyhráža, že ma dá na sociálku, pretože ho o ničom neinformujem. Chce vedieť, čo deti robia každý deň, čo jedli. Chce pomaly vedieť aj to, či deti cikali.

O čom všetkom, ako podrobne a do akého veku som povinná ho informovať?

Som povinná ho informovať, keď ideme k lekárovi do iného mesta, že sme tam dorazili a kedy sa vrátime domov?

O čom všetko ho musím ešte informovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa zákona o rodine - konktrétne § 24 odst. 6 platí: "Súd pri rozhodovaní o zverení maloletého dieťaťa do osobnej starostlivosti jedného z rodičov dbá na právo toho rodiča, ktorému nebude maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati. Rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti sa môže práva na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati domáhať na súde."

Zákon neupravuje, že aké informácie máte otcovi poskytovať. Všeobecne však platí, že sa jedná o informácie ako sú zdravotný stav, výsledky v škole, záujmové aktivity, ostatné podstatné záležitosti týkajúce sa maloletého dieťaťa, kto je pediatrom dieťaťa, mimoškolské aktivity, nakladanie s majetkom maloletých detí.

Určite otca nemusíte informovať o tom, kedy dorazíte k lekátovi a kedy sa od neho vrátite.

V prípade, že otec má pocit, že ho neinformujete dostatočne, musí podať návrh na súd, ktorý Vám konkrétne určí, aké informácie máte otcovi poskytovať, ako často a akou formou.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz