Ako donútiť niekoho preniesť záložné právo z nehnuteľnosti, ktorá sa predáva?

Zodpovedané
7. mar 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nášho problému.

Existuje nejaká možnosť donútiť dotyčnú osobu, ktorá si založila nehnuteľnosť - rodičovský dom, aby si kúpila vlastný dom?

Najprv úplne odmietal s tým niečo robiť. Teraz sa rodičovský dom predáva, tak podal žiadosť do banky o prenesenie záložného práva na svoj dom. Banka to zamietla.

Čo sa dá s tým robiť?

Existuje nejaký spôsob ako ho prinútiť, aby zbavil túto nehnuteľnosť svojho úveru?

Ďakujem

Dobrý deň,

žiaden spôsob donútenia nie je možný, nakoľko o prenesení záložného práva rozhoduje záložný veriteľ - čo je banka.

Jediná možnosť je vyplatiť jeho dlh a uzatvoriť s ním zmluvu o pôžičke so zriadením záložného práva na jeho dom vo Váš prospech. Nakoľko sa jedná o zložitejšiu právnu otázku ohľadne vypracovania zmlúv, odporúčam Vám kontaktovať advokáta.

V prípade záujmu a potreby právneho zastúpenia ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz