Ako donútiť brata, aby si splnil povinnosť a doopatroval rodiča?

Zodpovedané
29. máj 2019

Dobrý deň,

sme traja súrodenci. Prostrednému súrodencovi rodičia prepísali byt s tým, že ich doopatruje. Žiaľ, bola to len ústna dohoda. V tom čase bol ženatý a prepis bol na neho i jeho manželku.

Otec je ťažká povaha. S mamou sa nikdy nerozviedli, ale spolu žili ako rodina tak 12 rokov. Potom otec odchádzal a prichádzal, ako sa mu to hodilo.
Mama ostala bývať s bratom v byte, ale brat podedil otcovu povahu a s mamou napokon skončila u mňa. Minulý rok umrela. Prostredný brat nepohol prstom.
Najviac s ňou bol najmladší brat.

Teraz sa zas objavil otec a spomenul si, že má rodinu. Dôvod je ale taký, že časom zdemoloval chatu, kde býval osamote, pretože za celý život nenašiel človeka, s ktorým by vyšiel, alebo na ktorého by po krátkom čase nechrlil urážky.

Prostredný brat dal od všetkého ruky preč a tvrdí, že nikomu nič nedlhuje.

Ja s otcom žiť nedokážem. Keď sa objaví, vtedy ubližuje. Naposledy aj fyzicky a správa sa sebecky. Vidí vo mne mamu a ju nenávidel.

Najmladší brat je na tom podobne. Otec mu dosť ublížil. Prostredný brat sa smeje.

Ako ho donútiť, aby splnil svoju povinnosť?

Ďakujem za radu

Dobrý deň,

pokiaľ Váš otec nepožaduje po Vás, aby ste mu poskytli ubytovanie, tak sa riaďte zásadou: nehas, čo Ťa nepáli.

Keď sa tak rozhodli rodičia, je to ich zodpovednosť.

Nie dosť, že Vás a Vášho najmladšieho brata poškodili rodičia, ešte sa aj montujete do toho, aby Váš prostredný brat si plnil morálnu povinnosť.

Aký otec, taký syn. Tak nech si oni dvaja vzájomne žerú nervy a Vám a Vášmu najmladšiemu bratovi dajú pokoj.

S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu