Aké sú podmienky pri svadbe 16 ročnej a 17 ročného?

Zodpovedané
18. apr 2022

Dobrý deň,

chcem sa spýtať na svadbu maloletých. Dievča dovŕšilo 16 rokov a chlapec má 17. Majú spolu dieťa a chcú sa zobrať.

Aké podmienky by súd skúmal?

Čo by všetko na to potrebovali?

V prípade ak súd schváli svadbu, budú zákonnými zástupcami ich dieťaťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

v zmysle právneho poriadku SR, manželstvo nemôžu uzatvoriť maloleté osoby. Zákon však v tomto prípade pozná výnimku, a teda vo výnimočných prípadoch môže súd maloletému staršiemu ako 16 rokov povoliť uzavrieť manželstvo.

Návrh sa podáva na súd v mieste obvyklého pobytu maloletého. Podáva ho maloleté dieťa a účastníkmi sú jeho právni zástupcovia. Súd následne vypočuje maloletého a toho, s kým chce maloletý manželstvo uzavrieť. Zisťuje, či chce maloletý skutočne dobrovolne vstúpiť do manželstva a aké sú dôvody.

Návrh na súd teda musia podať obaja maloletí (každý za seba). Návrh musí obsahovať:
1) meno, priezvisko, bydlisko účastníkov, prípadne ich zástupcov, občianstvo,
2) pravdivé opísanie rozhodujúcich skutočností,
3) označenie dôkazov, ktorých sa navrhovateľ dovoláva (napr. rodný list ich dieťaťa, dôkaz, že spolu žijú v spoločnej domácnosti...),
4) musí byť z neho zrejmé, čoho sa navrhovateľ domáha.

Ak súd povolí uzavrieť manželstvo, obaja maloletí sa stávajú plnoletými.

V prípade záujmu o právne poradenstvo alebo zastúpenie ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz