Aká je šanca získať striedavú starostlivosť?

Zodpovedané
22. jún 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom našej situácie.

Ona podala žiadoť o rozvod, žiadne vážne dôvody, len bežné starosti a nezhody, následné odcudzenie. Ona chce vyplatiť z domu a pozemku a 2 deti (základná škola) výhradne do svojej starostlivosti (muž každý druhý víkend).

On - keď už sa psychicky vyrovnal so žiadosťou o rozvod, s rozvodom súhlasí, zoberie si ďalší úver a ženu vyplatí. Jediné čo chce, je striedavá staroslivosť deti.

Právnička mu už vopred povedala, že pravdepodobne šancu nemá a deti pôjdu určite matke.

Čo sa týka deti, dievča chce ísť s mamou, chlapec chce byť s otcom v dome a medzi kamarátmi, s ktorými vyrastal. Chlapec je hanblivý, bojazlivý. Či sa tak vyjadrí aj pred sociálnymi pracovníkmi je otázne.

Ona - v ničom a s nikým nekomunikuje, dohoda nemožná, chce vyplatiť, alimenty a deti.

On - chce byť s deťmi. Keď deti povedia, že chcú ísť s mamou, brániť určite nebude.

Je v tomto prípade možná striedavá starostlivosť?

Mal by on zmeniť právničku?

Ďakujem

Dobrý deň,

to, či Vám súd schváli striedavú starostlivosť neviem posúdiť, nakoľko nepoznám podrobnosti Vášho prípadu.

Všeobecne platí, že ak sú obidvaja rodičia spôsobilí dieťa vychovávať a ak majú o osobnú starostlivosť o dieťa obidvaja rodičia záujem, tak súd môže zveriť dieťa do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, ak je to v záujme dieťaťa a ak budú takto lepšie zaistené potreby dieťaťa.

To, či by ste mali zmeniť právničku je na Vašom rozhodnutí.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz