Vzniká počas trvania rodičovskej dovolenky dovolenka v zamestnaní?

Zodpovedané
29. apr 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nároku na dovolenku.

Vzniká počas trvania rodičovskej dovolenky dovolenka v zamestnaní?

Keď nastupujem po rodičovskej do zamestnania, mám nejakú dovolenku, ktorú môžem čerpať?

Vzniká nárok na odstupné počas rodičovskej?

V zamestnaní mám odrobené 2 roky pred nástupom na RD, takže po skončení bude trvať pracovný pomer 5 rokov. Zmluva je na dobu neurčitú.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

počas rodičovskej dovolenky nevzniká nárok na dovolenku. Nárok sa generuje iba počas materskej dovolenky.

Presný výpočet nároku na dovolenku Vám poskytne mzdové oddelenie, keďže je nutné brať do úvahy viacero faktorov. Či si ju budete môcť čerpať záleží na dohode so zamestnávateľom, pretože čerpanie dovoleniek určuje zamestnávateľ. Do nároku na odstupné sa počíta čas od vzniku pracovného pomeru, nie počet odpracovaných rokov.

Sandra Balažíková
Head of Human Resources