Môžem žiadať od zamestnávateľa úpravu pracovného času počas tehotenstva?

Zodpovedané
27. máj 2022

Dobrý deň,

mám nepravidelnú pracovnú dobu - pracujem ranné, medzizmeny, aj poobedné. Aj to veľmi nepravidelne.

Môžem žiadať od zamestnávateľa úpravu pracovného času počas tehotenstva?

Môžem žiadať iba ranné zmeny?

Musí, alebo len môže zamestnávateľ vyhovieť mojej požiadavke?

Ďakujem

Dobrý deň,

máte právo na také pracovné podmienky, ktoré chránia Váš biologický stav v súvislosti s tehotenstvom, tj. podľa § 161 Zákonníka práce: ods. (2) Tehotná žena nesmie byť zamestnávaná ani prácami, ktoré podľa lekárskeho posudku ohrozujú jej tehotenstvo zo zdravotných príčin spočívajúcich v jej osobe. To platí rovnako o matke do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacej žene.

Poraďte sa so svojim ošetrujúcim lekárom. Na základe jeho posudku bude možné odňať výkon prác, ktoré by mohli ohrozovať Vaše tehotenstvo.

Zamestnávateľ Vám musí výjsť v ústrety.

Sandra Balažíková
Head of Human Resources