Môžem ukončiť pracovný pomer po rodičovskej dohodou a odmietnuť nazbieranú dovolenku?

Zodpovedané
2. máj 2022

Dobrý deň,

roky som pracovala na TPP vo firme môjho manžela. Pracovný pomer stále trvá a teraz mi končí druhá RD (reťazovo MD, RD, MD, RD) a mala by som sa vrátiť do práce.

V posledných rokoch (hlavne z dôvodu existencie covid) sa manželovej firme prestalo finančne dariť a doslova ledva prežíva z mesiaca na mesiac.
S manželom sme sa dohodli, že po skončení RD ukončíme pracovný pomer dohodou, nakoľko ako ďalší zamestnanec som pre neho finančnou záťažou. Pôjdem a na úrad práce a pokúsim sa nájsť si inú prácu.

Počas dvoch materských dovoleniek sa mi u manžela/zamestnávateľa nazbieral dosť veľký počet dní dovolenky. Túto dovolenku si však nechcem vyčerpať, ani nechať preplatiť, nakoľko by to v oboch prípadoch platila manželova firma a zaplatiť tú sumu už by bolo pre firmu neúnosné.

Je možné zrušiť pracovný pomer dohodou takým spôsobom, kde ja budem súhlasiť, že sa vzdávam všetkých nazbieraných dní dovolenky v prospech firmy, že nemám o vyčerpanie dovolenky ani jej preplatenie záujem?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

je to pomerne neštandardná situácia, ale rozumiem Vašej motivácii. Jednou z možností je skrátenie pracovného úväzku na minimum. Tým pádom by ste znížili sumu potrebnú na preplatenie dovolenky.

Sandra Balažíková
Head of Human Resources