Koľko hodín je prípustné podľa zákona odpracovať za týždeň?

Zodpovedané
19. máj 2022

Dobrý deň,

nastúpila som do novej práce v parfumérii, kde sa pracuje krátky/dlhý týždeň. Narýchlo niekoho potrebovali a povedali mi, že zatiaľ mi dajú na týždeň len dohodu, podľa ktorej môžem odpracovať 10 hodín do týždňa. No v skutočnosti odo mňa požadujú odpracovať 38 hodín. Údajne mi tak rýchlo nevedeli dať zmluvu, no dohodu mali už na druhý deň pripravenú, čiže na ten týždeň ostávam zatiaľ aj v evidencii na ÚPSVaR. Bojím sa aj toho, či ak by som sa teraz po týždni rozhodla odísť, či mi vôbec vyplatia reálne odpracované hodiny.

Na plný úväzok sa tam cez dlhý týždeň musí odpracovať 5 dvanásťhodinových smien bez povolenia sadnúť si na stoličku. Za deň (kedy robíte 12-ku) máte len 30 minútovú pauzu na obed najskôr po odpracovaní 6 hodín. Predavačka musí nonstop stáť, aj keď nemá zákazníka na predajnej ploche a vybavuje pracovné e-maily, respektíve si študuje pracovné materiály a učí sa o produktoch.

Nie je to porušenie zákonníka práce v jeho viacerých častiach?

Ďakujem

Dobrý deň,

pravdepodobne ste podpísali dohodu o pracovnej činnosti, pri výkonej ktorej nie je možné pracovať viac ako 10 hodín týždenne. Otázkou je, prečo s Vami neuzavreli dohodu o vykonaní práce, v tom prípade by týždenný limit neexistoval.

Nemôžete len tak po týždni odísť. Pri dohodách existuje 15 dňová výpovedná doba, ktorú musíte dodržať.

Čo sa týka konkrétnych pracovných podmienok, legislatíva dohliada, aby rizikové práce a pracoviská dodržiavali frekvenciu preventívnych lekárskych prehliadok najmä v súvislosti s prevencou profesionálnych ochorení (kategórie rizika 2, 3 a 4). Do tejto kategórie patria zamestnanci pracujúci napríklad v ionizujúcom žiarení, v hluku, prachu, v externom prostredí pri záťaži teplom alebo chladom pri práci a pod.

Pri práci na predajni to môže byť riziko spojené so zdvíhaním ťažkých predmetov. Každý zamestnávateľ je povinný zabezpečiť posúdenie zdravotného rizika z expozície faktorom práce a pracovného prostredia a na základe tohto vypracovať kategorizáciu prác v spolupráci s pracovnou zdravotnou službou (zákon č. 355/2007 o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia). Na kategorizáciu prác sa môžete pýtať na vstupnom školení BOZP.

Nárok na prestávku v práci vzniká pri pracovnej zmene dlhšej ako 6 hodín. Pri kratšej zmene by nárok na prestávku nevznikol.

S pozdravom

Sandra Balažíková
Head of Human Resources